Sıkça Sorulan Sorular

 • Led Nedir ?

  LED, Işık Yayan Diyot (Light Emitting Diode) anlamına gelir.Çok sayıda ışık yayan diyotun seri, paralel guruplar halinde birleşmesiyle yüksek ışık veren Led lambalar oluşturulmuştur.

  Değişik montaj tiplerinde üretilen LED lambalar birleştirilerek veya tek tek kullanılarak çok canlı ve parlak renklere sahip aydınlatma elemanları üretilmektedir. Seri paralel guruplar haline getirilerek 5 V DC´den 220 V AC´ye kadar istenen voltajda çalışmaları sağlanabilir.

  Belirli renklerde üretildikleri gibi, her LED lambalar iki (bi Color) renkli veya üç (RGB / KYM - Kırmızı, Yeşil, Mavi) renkli olarak da üretilirler. Şeffaf görünümlüdürler renkleri ürettikleri ışıktadır. Sadece belirlenen (dalga boyunda) renkleri ürettiklerinden her hangi bir filtre gerekmezler. Bu özelliklerinden dolayı üretilmiş en verimli ışık üreticileridir.

  DMX kontrol sistemi ve özel tasarlanmış sürücü devreleri ile renk değişimleri 16 milyon renge kadar mümkündür, ışık seviyeleri istenildiği şekilde ayarlanabilir. Bu özellikleriyle LED lambalar tam bir elektronik aydınlatma elemanıdır.

 • Led´lerin ışık verimliliği ne kadardır ?

  Lambaların verdigi ışığın, harcadığı elektrik enerjisine oranı ışık etkinligi h ? dir, birimi ise lumen/Watt?dır.
  Biraz rakamlarla konuşmak istersek;
  Akkor lambalarda ışıksal verim 12 ? 15 lm/W
  Halojen lambalarda 18 ? 22 lm/W
  Kompakt fluoresan lambalarda 60 lm/W
  Fluoresan lambalarda 55 ? 104 lm/W
  LED?lerde durum biraz farklıdır, LED rengine göre ışık etkinligi farklılık gösterir. Örnek; Red ( Kırmızı) 45 Lm/ W, Green ( Yeşil) 67.2 Lm/ W, Blue ( Mavi) 30.6 Lm/ W  Yellow ( Sarı) 80 Lm/ W civarındadır. Aydınlatmada beyaz ışık önemli olduğuna göre beyaz( Whıte) Led için verimlilik, üretici firmalara göre değişmekle birlikte 70- 161 Lm/W  arasında değişmektedir.
  LED ışık değerleri konusunda dikkat edilmesi gereken bir konuda ışık açılarıdır. LED?ler yönlendirilmiş ışık oldukları için ışık degerleri, cd (candela) veya mcd cinsinden verilmektedir. Işık açilari düşük tutularak yüksek candela değerleri telaffuz edilmektedir. LED seçiminde değerlendirme yapılırken bu konu dikkate alınmalıdır.